امروز: شنبه، 27 مهر 1398

به سایت گروه آموزشی ایساتیس نت

خوش آمدید


10/8 1397

1. بعد از دانلود آخرین ورژن CentOS با استفاده از صفحه رسمی CentOS، آن را روی یک DVD رایت و یا یک USB با قابلیت بوت بسازید.

2. بعد از اینکه bootable نصب را ساختید، DVD یا USB را داخل درایو مناسب در سیستم خود قرار دهید، کامپیوتر را روشن کنید، بخش bootable خود را انتخاب کنید تا اولین خط فرمان CentOS 7 ظاهر شود. در خط فرمانInstall CentOS 7 را انتخاب کنید و کلید Enter را بفشارید.

3. بارگذاری سیستم شروع و یک صفحه خوش آمدگویی ظاهر می شود. گزینه Installation Process Language را که نصب بصورت گرافیکی است انتخاب و روی Continue کلیک کنید.

4. مرحله بعد خط فرمان Installation Summary را نشان می دهد که شامل گزینه های بسیاری بوده و سیستم شما را به طور کامل سفارشی می کند. اولین چیزی که ممکن است بخواهید تنظیم شود تنظیمات زمان سیستم شما است. روی Date & Time کلیک کنید و مکان فیزیکی سرور خود را از نقشه ارائه شده انتخاب کنید و دکمه Done بالایی را بزنید تا تنظیمات اعمال شوند.

5. مرحله بعدی انتخاب Language Support و تنظیمات Keyboard است. زبان اصلی و زبان اضافی را برای سیستم خود انتخاب کنید و وقتی کار تمام شد دکمه Done را بفشارید.


6. به همان روش Keyboard Layout خود را با فشردن دکمه plus انتخاب و تنظیمات کیبورد خود را با استفاده از فیلد ورودی سمت راست تست کنید. بعد از اینکه تنظیمات کیبورد به پایان رسید مجددا روی دکمه button بالایی بفشارید تا تغییرات اعمال شوند و به صفحه اصلی در Installation Summary برگردید.


7. در مرحله بعد شما می توانید با استفاده از دیگر منابع نصب از DVD یا USB محلی، مانند مکان های شبکه ای با استفاده از پروتکل های HTTP، HTTPS، FTP یا NFS و حتی برخی از مخازن اضافی نصب خود را سفارشی کنید اما از این روش ها تنها در صورتی استفاده کنید که بدانید چه می کنید. بنابراین از Auto-detected installation media پیش فرض خارج شوید و برای ادامه روی Done بفشارید.


8. در مرحله بعد شما می توانید نرم افزار نصب سیستم خود را انتخاب کنید. در این مرحله CentOS بسیاری از محیط های پلتفرم سرور و دسکتاپی را ارائه می کند که شما انتخاب می کنید اما اگر سفارشی سازی با درجه بیشتری بخواهید به ویژه اگر قصد استفاده از CentOS 7 برای اجرای پلتفرم سرور را داشته باشید به شما پیشنهاد می کنم Minimal Install را با Compatibility Libraries به عنوان Add-ons انتخاب کنید که یک نرم افزار سیستم پایه مینیمال را نصب خواهد کرد و بعد از آن می توانید پکیج های دیگری که مورد نیاز است را با استفاده از دستور yum groupinstall اضافه کنید.


9. اکنون زمان پارتیشن بندی هارد درایو شما می باشد. بر روی منوی Installation Destination کلیک کنید دیسک مورد نظر را انتخاب و سپسI will configure partitioning را انتخاب نمائید.


10. در صفحه بعد LVM یا Logical Volume Manager را به عنوان Layout پارتیشن انتخاب و سپس روی Click here to create them automatically کلیک کنید تا سه پارتیشن سیستمی با استفاده از فایل سیستم XFS ساخته شود. فضای هارد دیسک شما به صورت اتوماتیک از نو تقسیم و تمامی LVS در یک Volume Group بزرگ به نام CentOS جمع آوری می کند.

/boot – Non LVM

/(root) – LVM

Swap – LVM


11. اگر با انجام Layout پارتیشن پیش فرض به صورت اتوماتیک و توسط برنامه نصب موافق نیستید، می توانید ترکیب پارتیشن بندی خود را اضافه، اصلاح یا تغییر سایز دهید و وقتی کارتان تمام شد دکمه Done و Accept Changes بر روی خط فرمان Summary of Changes را بفشارید.

توجه: برای آن دسته از کاربرانی که هارد دیسک هایی با اندازه بیش از 2 ترا بایت دارند، نرم افزار نصب به صورت اتوماتیک جدول پارتیشن بندی را به GPT تبدیل خواهد کرد، اما اگر بخواهید از جدول GPT در دیسک های کوچک تر از 2 ترا بایت استفاده کنید باید از آرگومان inst.gpt برای خط فرمان boot نرم افزار نصب به منظور تغییر رفتار پیش فرض استفاده کنید.

12. مرحله بعد، تنظیم کردن hostname سیستم و فعال کردن شبکه آن است. بر روی Network & Hostname کلیک و FQDN یا Fully Qualified Domain Name سیستم خود را در فیلد Hostname تایپ کنید، سپس رابط شبکه خود را فعال و دکمه Ethernet که در بالا قرار دارد را روی ON قرار دهید. اگر یک DHCP server کاربردی روی شبکه خود دارید، به صورت اتوماتیک تمامی تنظیمات شبکه شما را برای NIC فعال که باید تحت رابط کاری شما باشد را کانفیگ خواهد کرد.


13. اگر سیستم شما به عنوان یک سرور تعیین شود بهتر است تنظیمات شبکه استاتیک بر روی NIC اترنت را با کلیک روی دکمه Configure تنظیم کنید و تمامی تنظیمات رابط استاتیک خود را شبیه اسکرین شات زیر اضافه کنید. وقتی کار تمام شد روی دکمه Save بفشارید. کارت Ethernet را با سوئیچ کردن دکمه به OFF و ON غیرفعال و فعال کنید و سپس Done را بفشارید تا تنظیمات اعمال شوند و به منوی اصلی بازگردید.

14. اکنون زمان شروع فرآیند نصب با فشردن دکمه Begin Installation و قرار دادن یک پسورد strong برای اکانت root شده است.15. بعد از اتمام گذاشتن پسورد روی یوزر root، به User Creation بروید و اولین کاربر سیستم خود را ایجاد کنید. شما می توانید تعیین کنید که این کاربر با دادن دسترسی های root با استفاده از دستور sudo و زدن تیک Make this user administrator ادمین سیستم شود. پس از آن روی Done کلیک کنید و به منوی اصلی برگردید و تا اتمام فرآیند نصب منتظر بمانید.


16. بعد از اینکه فرآیند نصب تمام شد، نرم افزار یک پیام موفقیت آمیز روی صفحه نشان خواهد داد و از شما می خواهد تا برای استفاده از سیستم خود آن را ریبوت کنید.

تبریک می گویم! اکنون شما آخرین ورژن CentOS را روی دستگاه جدید خود نصب کرده اید. DVD یا USB نصب را خارج و کامپیوتر را ریبوت کنید. حال می توانید به محیط مینیمال و جدید CentOS 7 لاگین و کارهای دیگر سیستم از قبیل آپدیت سیستم و نصب دیگر نرم افزارهای مفید مورد نظرتان را برای اجرای کارهای روزانه انجام دهید.


نویسنده : مدیریت کل انجمن(Habibi) 

منبع : انجمن لینوکس ایران

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *