امروز: شنبه، 27 مهر 1398

به سایت گروه آموزشی ایساتیس نت

خوش آمدید


10/3 1397
CentOS یکی از محبوب ترین توزیع های لینوکس امروزی است،CentOS مخفف عبارت Community ENTerprise Operating System است. هسته اصلی CentOS از سیستم عامل Red Hat Enterprise Linux یا RHEL گرفته شده است و به همین دلیل این سیستم عامل کاملا با RHEL سازگاری دارد. طبیعتا با توجه به اینکه در مقاله قبلی در انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران در خصوص توزیع RHEL و اینکه از Fedora گرفته شده است می توان نتیجه گرفت که CentOS نیز از Fedora گرفته شده است. 
برخلاف RHEL که تجاری و پولی است CentOS یک توزیع رایگان از لینوکس می باشد. CentOS توسط Community ها پشتیبانی می شود و این یعنی اینکه شما به جای اینکه انتظار پشتیبانی حرفه ای و پرداخت هزینه های پشتیبانی خدمات به شرکت تولید کننده پرداخت کنید تنها کافی است کمک ها و پشتیبانی خود را از این Community های عمومی تامین کنید و هیچگونه هزینه ای نیاز نیست پرداخت کنید. 
البته به این نکته نیز توجه کنید که با توجه به اینکه این سیستم عامل از RHEL گرفته شده است افرادی که در Community ها به سئوالات و مشکلات پاسخ می دهند معمولا از مهندسین نرم افزار حرفه ای هستند که برای شرکت Red Hat کار می کنند. البته در کنار این افراد مدیران سیستم و علاقه مندان به سیستم عامل های لینوکس در سراسر دنیا را نیز اضافه کنید تا متوجه شوید که چه اندازه پشتیبانی از سیستم عامل CentOS در دنیا به تمام معنا انجام می شود. 
معرفی لینوکس CentOS
CentOS سال ها به عنوان یک پروژه و سیستم عامل مستقل معرفی می شد تا اینکه در سال 2014 پروژه CentOS رسما به شرکت Red Hat پیوست. نسخه هایی که از CentOS به بازار ارائه می شوند در واقع نسخه Mirror از نسخه هایی است که در Red Hat Enterprise Linux معرفی می شوند. یعنی هر بار که نسخه جدیدی از Red Hat Enterprise Linux منتشر شود مدتی بعد نسخه ای مشابه آن به عنوان CentOS معرفی می شود. 
معمولا بعد از معرفی شدن هر نسخه از RHEL بعد از حدود چند هفته یا حداکثر چند ماه نسخه جدید CentOS نیز معرفی می شود. این مدت زمان به دلیل این است که گروه CentOS باید زمان بگذارند و ساختار برندینگ Red Hat را از روی RHEL حذف کنند و تقریبا همه چیز را از روی سورس کدهای RHEL مجددا بسازند. با ترکیب شدن یک تیم پشتیبانی خوب و غنی در Community های CentOS و همچنین مستندات کامل این سیستم عامل، CentOS تبدیل به یک محصول عالی برای استفاده در تجارت ها، سازمان ها، مدارس و دانشگاه ها و سایر مواردی می باشد که نیازمند یک لینوکس قابل اتکا برای سرورها و دسکتاپ های خود هستند. 
با انتخاب کردن CentOS دیگر نیازی به پرداخت هزینه های زیاد برای خرید محصولات Enterprise نخواهد بود. اما بیشتر سازمان هایی که از CentOS استفاده می کنند از این سیستم عامل در کنار سیستم عامل Red Hat Enterprise Linux استفاده می کنند و با توجه به پشتیبانی که از شرکت Red Hat دریافت می کنند می توانند در صورت بروز مشکل سیستم عامل های CentOS خودشان را نیز رفع اشکال کنند. در چنین سازمان هایی از RHEL به عنوان سرور اصلی و از CentOS به عنوان سیستم عاملی برای سرورهای نه چندان حساس استفاده می شود یا از CentOS به عنوان یک سرور Redundant و Backup استفاده می کنند.
این موضوع باعث می شود که دیگر سازمان ها نیازی به استخدام چندین مدیر سیستم نداشته باشند و با استخدام یک مدیر سیستم مسلط به RHEL کار مدیریت CentOS های سازمان را هم به یکباره انجام می دهند و این از نظر هزینه های مالی کاملا به سود سازمان است . 
لینوکس CentOS چیست
در خصوص لینوکس توزیع Debian هم قبلا در انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران صحبت کرده ایم. همانطور که می دانید توزیع Debian محبوب ترین توزیع در میان لینوکس های دنیا است و جالب اینجاست که بدانید در جولای سال 2010 برای اولین بار توزیع CentOS به عنوان محبوب ترین توزیع در میان توزیع های مورد استفاده به عنوان Web Server انتخاب شد که در آن زمان بیش از 30 درصد وب سرورهای دنیا از این سیستم عامل استفاده می کردند، هر چند که در ژانویه 2012 این عنوان و جایگاه مجددا به توزیع Debian اختصاص یافت اما در نوع خودش جالب بود.
CentOS یکی از محبوب ترین توزیع های لینوکس برای استفاده در سرویس های هاستینگ وب اینترنتی است. با توجه به هماهنگ بودن و سازگاری کامل CentOS و RHEL این سیستم عامل با اکثر نرم افزارهای دنیا سازگاری کامل دارد. بیشتر کنترل پنل های هاستینگ امروزی از سیستم عامل CentOS به عنوان توزیع لینوکس شماره یک خودشان استفاده می کنند. 
از لحاظ معماری فنی توزیع CentOS لینوکس از معماری های x86 ، x64 و i386 پشتیبانی می کند. امروزه حتی از CentOS از PowerPC نیز پشتیبانی می کند. قبل از اینکه اسم CentOS بر روی این محصول گذاشته شود آن را به عنوان cAos Linux می شناختیم. در ژوئن 2006 شخصی به نام David Parsley که برنامه نویس اصلی سیستم عامل Tao Linux که یکی از Clone های اصلی RHEL بود اعلام کرد که Tao Linux دیگر بازنشسته شده است و شروع به توسعه و برنامه نویسی سیستم عامل CentOS کرد.
کاربران Tao Linux براحتی بعد از ارائه شدن نسخه CentOS با استفاده از بروز رسانی YUM خود را به CentOS بروز رسانی کردند. جالب اینجاست بدانید که دامین اینترنتی CentOS.org که بزرگترین Community این سیستم عامل است توسط فردی به نام Lance Davis قبلا ثبت شده بود و بعدها طی یک قرارداد، تیم مدیریتی CentOS این دامین را از Davis خریداری کردند. CentOS از دسکتاپ های KDE و GNOME پشتیبانی می کند و از این سیستم عامل هم به عنوان سرور و هم به عنوان Workstation می توان استفاده کرد.

نویسنده : محمد نصیری 
منبع : انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران 
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد
مدیر کل
پاسخ 6 دی 1397 22:54 admin
نظر شما درباره این مطلب چیست؟

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *