» » مبانی شبکه و امنیت سایبری را از کجا شروع کنم؟

مبانی شبکه و امنیت سایبری را از کجا شروع کنم؟

برای اینکه مهندس شبکه شوم چه دوره‌هایی را باید طی کنم؟

مهندسی شبکه به دو بخش تقسیم می‌شود:

 • مهندسی نرم افزار شبکه همانند مهندسی مایکروسافت
 • مهندسی سخت افزار شبکه همانند مهندسی سیسکو

 • یک شبکه کامپیوتری از دو بخش تشکیل شده است. بخش سخت افزاری که شامل کابل‌ها و تجهیزاتی که کلاینت‌ها (کاربران عادی) را به سرور (کامپیوتر اصلی) متصل نموده و برای خروج از شبکه و بازگشت مسیریابی می‌نماید. بخش نرم افزاری سیستم عاملی که بر روی سرور و کلاینت‌ها نصب می‌شود و تنظیمات نرم افزاری شبکه را مدیریت می کند می باشد.

پیش نیاز این دوره‌ها، دوره ای به نام نتورک پلاس (Network Plus) است که از طرف شرکت کامپ تیا (CompTIA) ارائه شده است. این دوره 36 ساعت بوده که در یک دوره کوتاه مدت حدوداً یک ماهه (هفته ای دو یا سه جلسه ۳ ساعته) و یا به صورت کمپ سه روزه (روزی ۸ ساعت) برگزار می‌گردد. بعد از گذراندن Network Plus می‌توانید دوره عمومی 236 ساعته MCSE مایکروسافت را در بازه زمانی هفت تا یازده ماه یا دوره CCNA که اولین دوره از مهندسی سیسکو بوده و 60 ساعت زمان نیاز دارد را در بازه زمانی دو ماهه و یا کمپ 7 روزه متوالی طی نمایید.

Network Plus یک دوره آموزشی کوتاه مدت یک یا دو ماهه است که عموماً شامل مبانی شبکه است. این دوره آموزشی پیشنیاز MCSE و CCNA است که شما را در درک مباحث Microsoft و Cisco کمک می‌کند. در این دوره آموزشی با مفاهیم اولیه شبکه آشنا شده و با توجه به قرار گرفتن در جو کلاس و رد و بدل شدن اطلاعات بین اساتید و دانشجویان، شما برای انتخاب راه خود دید بازتری خواهید داشت. پس از گذراندن نتورک پلاس علاقه مندان می‌توانند بین آموزش‌های مایکروسافت و سیسکو یکی را انتخاب نمایند.

دوره‌های مایکروسافت (دوره MCSE) به آموزش شبکه در بستر نرم افزاری و راه اندازی شبکه‌های کامپیوتری با استفاده از سیستم عامل‌های مایکروسافت (Windows Server 2012) و سرویس‌های مختلف این سیستم عامل‌ها و همچنین مدیریت کاربران در سطوح دسترسی مختلف می‌پردازد. دوره‌های سیسکو عموماً به راه اندازی شبکه‌های کامپیوتری در بستر سخت افزاری می‌پردازند. طراحی، ساختاربندی فیزیکی شبکه، تنظیم، راه اندازی و نگهداری روتر و سوئیچ‌های سیسکو از مباحث مهم این دوره‌های آموزشی هستند.

اولین قسمت دوره‌های سیسکو و در حقیقت دروازه ورودی آن CCNA نام دارد. پس از گذراندن این دوره می‌توانید دوره‌های حرفه ای تر سیسکو به نام CCNP را بگذرانید، حرفه ای ترین و بالاترین سطح مدارک سیسکو نیز CCIE نام دارد. این دو گرایش (مایکروسافت و سیسکو) هیچ اولویتی نسبت به هم ندارند و توصیه کارشناسان ایساتیس نت این است که فراگیران عزیز تلاش کنند این دو دوره را به صورت همزمان بیاموزند.

آیا باید حتماً دوره پیش نیاز Network Plus را قبل از دوره‌های سیسکو و مایکروسافت بگذرانیم؟

با توجه به اطلاعات آماری بدست آمده از دانش پذیرانی که بدون گذراندن دوره Network Plus اقدام به شرکت در کلاس‌های بعدی نموده‌اند اکیداً توصیه می‌کنیم که در کلاس Network Plus شرکت نموده و به صورت اصولی دانش ابتدایی و پایه ای شبکه را بیاموزید. مباحث مطرح شده در دانشگاه به خاطر نوع آموزش در دانشگاه‌ها که غالباً به صورت تئوری و بدون استفاده از تجهیزات واقعی شبکه، بدون تمرین و کار عملی برگزار می‌شود معمولاً کاربردی نیست و به هیچ وجه سرفصل‌های Network Plus را به صورت کامل پوشش نمی‌دهد.

برخی مباحث مطرح شده در دروس دانشگاه (مثل لایه‌های OSI) با جزئیات کامل تدریس نمی‌شوند. همچنین بعضی از سرفصل‌ها، مانند VLSM و FLSM در سرفصل‌های دروس دانشگاه وجود ندارد. با توجه به اهمیت این مباحث گذراندن Network Plus (مخصوصاً قبل از دوره‌های مایکروسافت) اکیداً توصیه می‌گردد. البته در نهایت به صورت رسمی الزامی در گذراندن این دوره وجود ندارد و دانش پذیران عزیز می‌توانند با صلاح دید خود و مشورت با مشاوران و کارشناسان ایساتیس نت بدون گذراندن این دوره به صورت مستقیم در کلاس‌های بعدی شرکت نمایند.

اولویت مایکروسافت و سیسکو چگونه است؟

مایکروسافت و سیسکو هیچ ارجحیتی نسبت به یکدیگر نداشته و پیش نیاز هم نبوده و به نوعی مکمل یکدیگر هستند. با توجه به اینکه بازار کار رشته مهندسی شبکه مایکروسافت بیشتر است و دانشجو با گذراندن این دوره بهتر می‌تواند جذب بازار کار گردد و همچنین محیط آموزش آن محیطی گرافیکی و جذاب است، معمولاً دانشجویان با مایکروسافت شروع کرده و بعد به گذراندن سیسکو می‌پردازند. از طرفی بازار کار رشته مهندسی شبکه سیسکو با توجه به اینکه معمولاً به صورت انجام پروژه است، پر درآمد تر می‌باشد. در دوره MCSE که مهم‌ترین دوره شرکت مایکروسافت است، بیشتر مباحث مربوط به تنظیمات سیستم عامل‌های مایکروسافت از قبیل مدیریت، طراحی و نگهداری ویندوز سرور 2012 مطرح می‌شود.

مباحث MCSE بیشتر نرم افزاری است، گرچه در مباحث Infra یک و دو مباحث سخت افزاری نیز مطرح می‌شود. MCSE نسل جدید مدارک مایکروسافت در زمینه شبکه‌های کامپیوتری، بر مبنای سیستم عامل‌های مایکروسافت Windows Server 2012 است. در سیسکو (CCNA & CCNP)، بیشتر مباحث سخت افزاری مطرح می‌شود، مباحثی از قبیل شناسایی لایه‌های شبکه، کار با آن‌ها، مدیریت، طراحی و کار با روترها و سوئیچ‌های سیسکو و بالا بردن سرعت و کیفیت شبکه. دوره‌های آموزشی شرکت سیسکو، به تعبیری عامیانه معمولاً به راه اندازی شبکه‌های کامپیوتری در بستر سخت افزاری می‌پردازند، اما در حقیقت طراحی شماتیک، ساختار بندی فیزیکی، تنظیم، راه اندازی، نگهداری روترها و سوئیچ‌های سیسکو از مباحث مهم آن هستند. اولین قسمت و در حقیقت دروازه ورودی آن، CCNA 802-640 نام دارد.

تفاوت MCSE با MCSA چیست؟

مدرک MCSA همراه با MCSE ارائه شده و در اصل قسمتی از MCSE است، علاقه مندان به دوره‌های مایکروسافت ابتدا پس از گذراندن سه قسمت، مدرک MCSA را اخذ نموده و با گذراندن دو قسمت دیگر (پنج قسمت کامل) مدرک MCSE را دریافت خواهند نمود. به بیانی ساده تر اگر مدرک MCSE را معادل کارشناسی (لیسانس) در دوره‌های شبکه مایکروسافت بدانیم مدرک MCSA معادل کاردانی (فوق دیپلم) خواهد بود. MCSA اختصار عبارت Microsoft Certified Solutions Associate است و با گذراندن سه قسمت زیر به آن دست پیدا می‌کنید.

Installing and Configuring Windows Server 2012

Administering Windows Server 2012

 Configuring Advanced Windows Server 2012 Services

بعد از گذراندن دوره MCSA 2012 و کسب مدرک آن می‌توانید جهت کسب مدرک MCSE دو قسمت ذیل را علاوه بر سه قسمت قبل بگذرانید تا به مدرک MCSE 2012 دست پیدا کنید.

 Designing and Implementing a Server Infrastructure

 Implementing an Advanced Server Infrastructure

البته کل دوره MCSE حدود ۲۴۰ ساعت و شامل پنج قسمت مجزا می باشد که به دلیل پیوستگی مطالب و راحتی دانش پذیران، این پنج قسمت به صورت یک پک کامل و در قالب یک دوره آموزشی مستقل در  ایساتیس نت ارائه می‌شود.

تفاوت MCSE و MCITP چیست؟

MCITP مدرک و گواهینامه سابق مایکروسافت در رابطه با Widows Server 2008 و مدیریت شبکه با استفاده از سرویس‌های آن بود اما از سال ۲۰۱۲ مایکروسافت مدرک MCSE را ارائه و جایگزین MCITP نمود که بر اساس Windows Server 2012 طرح ریزی شده است.

چرا باید به جای MCITP دوره MCSE را بیاموزید؟

دانش پذیران پس از گذراندن دوره MCSE هم می‌تواند با Windows Server 2012 که دوره آن را گذرانده کار کنند و به خوبی وظایف سازمانی خود را انجام دهد و هم با Widows Server 2008 کار کنند و نیازی به گذراندن MCITP ندارند زیرا سرفصل‌های کلی ویندوز سرور 2012 نسبت به 2008 حدود 15- 10 درصد اختلاف دارد و اساس و پایه ویندوزها مشترک است. در ویندوز سرور 2012 ویژگی‌ها و قابلیت‌های جدیدی ارائه شده است. اما اگر دانش پذیران به جای MCITP دوره را MCSE بخوانند به دو دلیل متضرر می شوند:

 • اگر روزی در شرکتی استخدام شود که با Windows Server 2012 کار می‌کنند به دلیل نا آشنا بودن با بخشی‌هایی از آن قادر به انجام وظایف خود نخواهد بود.
 • با توجه به اینکه هر چند سال یکبار مایکروسافت ویندوز سرور و مدارک جدیدی را ارائه می‌نماید اگر کسی بخواهد دانش خود را به روز کند با مشکل بزرگی مواجه خواهد شد. زیرا دانش او مربوط به سال 2008 بوده و نسبت به کسانی که MCSE را گذرانده تلاش و سختی بیشتری را برای به روز رسانی خود به دوره جدید مایکروسافت متحمل خواهد شد.

در دوره‌های مایکروسافت چه مطالبی آموزش داده می‌شود؟

مطالب مهمی که در دوره MCSE ارائه می‌شود شامل راه اندازی DNS، Active Directory، DHCP، Name Resolution، ایجاد اکانت یوزرها، Group Policy و ... است.nمدرک MCSE مایکروسافت مهم‌ترین و با ارزش‌ترین مدرک برای متخصصین فناوری اطلاعات است که وظیفه تحلیل، طراحی و اجرای سیستم‌های مبتنی بر ویندوز را در شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف به عهده دارند. این مدرک برای افرادی مناسب است که به عنوان مهندس یا تحلیلگر سیستم‌ها، مهندس بخش فنی، مهندس یا تحلیلگر شبکه یا مشاور فنی مشغول به فعالیت هستند و یا قصد ورود به بازار کار در این رشته‌ها را دارند.

به بیانی ساده تر برای مدیریت شبکه ای که از نظر سخت افزاری راه اندازی و کانفیگ شده نیاز به یک سیستم عامل ویژه است. به اعتقاد اکثر کارشناسان Windows Server 2012 بهترین سیستم عامل مدیریت شبکه در اکثر پروژه‌ها است که نیاز تمامی سازمان‌ها و شرکت‌ها را برآورده می‌نماید. در این دوره دانش پذیران با تمام مباحثی که برای طراحی، راه اندازی، کانفیگ و عیب یابی این سیتم عامل نیاز است، آشنا می‌شوند. دانش پذیران پس از گذراندن دوره‌های مایکروسافت به عنوان یک مهندس مایکروسافت، تخصص لازم برای طراحی، برنامه ریزی، هدایت و اشکال یابی شبکه‌های کامپیوتری مبتنی بر سیستم عامل ویندوز را کسب می‌نمایند. یک مهندس سیستم‌های مایکروسافت می‌بایست تمامی زیرساخت‌های لازم برای ایجاد یک شبکه رایانه ای را بداند و با توجه به نیازهای شرکت متبوع خود، بهترین راه حل را برای بهینه کردن امور در اختیار آن شرکت قراردهد.

مایکروسافت با ارائه Windows Server 2012 در این نسل از سیستم عامل‌هایش نگاه ویژه ای به تکنولوژی‌های نوینی همچون Virtualization و Cloud داشته است. به دلیل نیاز مبرم شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف به متخصصین مسلط و آشنا به این تکنولوژی‌های جدید، دوره MCSE مورد استقبال کسانی واقع شده است که برای همگام شدن و عقب نماندن از گردونه رقابت در دنیای فناوری اطلاعات در این زمینه فعالیت می‌کنند و یا قصد ورود به این حوزه را دارند. مایکروسافت دو مدرک جدید به نام‌های MCSE 2012, MCSA 2012 طراحی و ارائه نموده است تا تأییدکننده سطح علمی و توان فنی متخصصین فناوری اطلاعات در زمینه پیکربندی، طراحی، مدیریت و پشتیبانی شبکه‌های کامپیوتری مبتنی بر Windows Server 2012 باشد. دو اصطلاح MCSE و MCSA در مدارک جدید مایکروسافت، برگرفته و اختصار عبارات زیر است.

MCSA:Microsoft Certified Solutions Associate

MCSE:Microsoft Certified Solutions Expert

در دوره‌های سیسکو چه مطالبی گفته می‌شود و چه کاربردهایی خواهد داشت؟

به طور کلی دوره‌های سیکسو در مورد طراحی، راه اندازی، کانفیگ و عیب یابی سخت افزارها و تجهیزات شرکت سیسکو می‌باشد که در ده رشته مختلف و هر رشته در سه سطح از طرف شرکت سیسکو ارائه می‌گردد. در دوره‌های سیسکو در مورد تجهیزات شرکت سیسکو بویژه روتر و سوییچ بحث خواهد شد و ابتدایی‌ترین دوره یعنی CCNA راجع به پروتکل‌ها و استانداردهایی است که در شبکه‌های کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرند. در دوره CCNP پروتکل‌هایی که در شبکه‌های بزرگ استفاده می‌شوند مطرح می‌شود و در دوره CCIE راه حل‌ها و سناریوهایی مطرح می‌شود که در بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین شبکه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ابتدایی‌ترین کاری که هر مهندس شبکه برای طراحی و راه اندازی یک شبکه باید انجام دهد طراحی سخت افزاری و نیازسنجی تعداد تجهیزاتی است که در شبکه لازم است که همه این موارد را دانشجو با شرکت در دوره‌های سطح اول سیسکو فرا خواهد گرفت. با شرکت در دوره‌های سطح دوم (Professional) دانشجو می‌تواند راه حل‌های بهتر، ساده تر و کم هزینه تری را برای آن شبکه‌های بزرگ و پیچیده ارائه دهد و علاوه بر کم کردن هزینه خرید و نگهداری تجهیزات، نیروی کار کمتری را هم برای پشتیبانی شبکه اختصاص دهد.

چند دوره باید بگذرانم تا بتوانم وارد بازار کار شبکه شوم؟

 • بازار کار دوره‌های مایکروسافت چگونه است؟
 • با توجه به اینکه بازار کار مایکروسافت بیشتر است، دانش پذیران با گذراندن این دوره راحت تر می‌تواند جذب بازار کار شبکه شوند. همچنین بدلیل اینکه فراگیری مطالب و محتوای سرفصل‌های دوره‌های مایکروسافت راحت تر بوده و محیط آموزش آن غالباً محیطی گرافیکی و جذاب است، دست یابی به مدارک مایکروسافت بیشتر مورد استقبال واقع می‌شود. معمولاً علاقه مندان به فراگیری حرفه ای شبکه با مایکروسافت شروع کرده و به صورت همزمان و یا پس از گذراندن دوره های کامل و اصلی مایکروسافت (دوره MCSE)، اولین دوره سیسکو (دوره CCNA) را شروع می‌کنند.
 • بازار کار دوره‌های سیسکو چگونه است؟
 • از طرفی با توجه به اینکه مشاغل و موقعیت‌های شغلی و بازار کار سیسکو معمولاً به صورت انجام پروژه بوده و تعداد افرادی که این دوره‌ها را گذرانده و مهارت‌های آن را کسب نموده‌اند کمتر هستند، بازار کار سیسکو پر درآمد تر می‌باشد.

پیشنیاز دوره‌های امنیت شبکه، تست نفوذ و هک چیست؟

دوره‌های امنیت شبکه، آموزش هک و تست نفوذ در رشته‌های مختلف شبکه ارائه می‌گردد. مثلاً امنیت در سیسکو، امنیت در مایکروسافت، امنیت در لینوکس، هک و نفوذ به شبکه و ... که تمام این رشته‌ها نیازمند داشتن دانشی نسبی نسبت به شبکه هستند. کسانی که قصد فراگیری مهارت در برقراری امنیت تجهیزات سیسکو هستند باید دوره اولیه این شرکت یعنی CCNA را گذرانده باشد تا پس از آشنایی با روتر و سوییچ‌های سیسکو بتوانند به بحث امنیتی آن بپردازند. همچنین مباحث امنیت در مایکروسافت در دوره TMG ارائه شده و پیشنیاز آن دوره عمومی مایکروسافت یعنی MCSE است.

دوره CEH بهترین، محبوب‌ترین و اصلی‌ترین دوره آموزشی در ارتباط با آموزش هک، تست نفوذ و امنیت شبکه است که مباحث آموزشی تأمین امنیت شبکه، اجرای تست نفوذ و هک کردن شبکه جهت شناختن و برطرف نمودن راه‌های نفوذ به شبکه به صورت کاملاً کاربردی و عملی در قالب مهارتی ارزشمند توسط اساتید حرفه ای ایساتیس نت در کارگاه‌های مجهز و با استفاده از تجهیزات به روز در این دوره آموزش داده می‌شود.

برای گذراندن و آموزش دوره‌های امنیت، هک و تست نفوذ بهتر است فراگیران هر دو دوره CCNA و MCSE را قبلاً گذرانده باشند. به دلیل حرفه ای و تخصصی بودن سرفصل‌های دوره CEH باید حتماً پیش نیازها آموخته شود تا مطالب دوره آموزش CEH، هک و تست نفوذ بهتر و درست تر درک شود. به طور کلی مباحث امنیت شبکه به دلیل ماهیتی که دارند به خودی خود و بدون داشتن دانش عمومی شبکه قابل آموختن و درک کردن نیستند و گذراندن دوره‌های آن که طیف وسیعی از دوره‌ها را شامل می‌شود که منوط به گذراندن دوره‌های عادی شبکه مثل CCNA و MCSE است. اما مباحث آموزش هک و مقابله با آن در دوره CEH مطرح می‌شود.

برای اشتغال در خارج از کشور بهتر است چه دوره‌هایی را بگذرانم؟

بازار کار هر کشور مختص به خود آن کشور است و نیازمند تحقیق خود دانشجو در مورد بازار کار کشور هدف می‌باشد. اما چیزی که به طور ثابت در مورد تمام کشورها صدق می‌کند این است که در خارج از ایران به دلیل اینکه تمام پست‌ها جداگانه طبقه بندی شده است، دانستن اطلاعات در مورد چند دوره چندان کار ساز نیست. در آنجا نیاز هست که شخص در یکی از گرایش‌ها و شاخه‌ها تخصص و یا فوق تخصص داشته باشد.

به طور مثال فقط در زمینه سرور یا روتر های سیسکو تخصص داشته باشد اما بازار کار در ایران به این صورت نیست و متقاضی باید تقریباً در بیشتر گرایش‌ها و تخصص‌ها اطلاعاتی داشته باشد و در صورت لزوم کار چند نفر را همزمان انجام دهد. در بازار کار شبکه مدارک سیسکو اعتبار بیشتری در مقایسه با مدارک مایکروسافت دارند و به دلیل فراگیر شدن استفاده از تجهیزات این شرکت در سازمان‌های بزرگ و گرایش روز افزون طراحان شبکه از مایکروسافت به لینوکس به نظر می‌رسد داشتن مدرک سیسکو اعتبار بیشتری به همراه دارد. اما برای اشتغال در زمینه شبکه گذراندن دوره MCSE از مایکروسافت و CCNA از سیسکو الزامی است.

بازار کار متخصصان شبکه چگونه است؟

 در دنیای امروز طراحی، راه اندازی و نگهداری شبکه‌های کامپیوتری یکی از مهم‌ترین نیازهای شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ و کوچک می‌باشد. سازمان‌ها در هر زمینه فعالیت داشته باشند حتماً از کامپیوتر استفاده می‌نمایند و برای ارتباط این کامپیوترها حتماً دست کم به یک متخصص شبکه نیازمندند. ساختار شبکه‌های کامپیوتری به گونه ای است که فقط طراحی و راه اندازی اولیه نیاز سازمان‌ها را برطرف نمی‌کند، بلکه تمامی شبکه‌های کامپیوتری نیازمند نگهداری و عیب یابی هستند، به همین دلیل همیشه احتیاج به یک پست دائمی برای نگهداری و برطرف کردن مشکلات احتمالی دارند. به همین دلیل در بین دارندگان مدارک فناوری اطلاعات، متخصصان شبکه دارای بهترین بازار کار را در ایران و جهان هستند.

در سال 2008 دولت آمریکا احتیاج به 40,000 متخصص CCIE داشت که فقط 15,000 نفر دارای این مدرک در کل جهان وجود داشت، به همین دلیل شرکت‌ها و سازمان‌های آمریکایی شروع به جذب متخصصان شبکه از تمام کشورها (حتی کشورهای مورد تحریم مثل ایران) نمودند البته با بهترین شرایط کار و سطح درآمد و اعطاء نمودن حق شهروندی نمودند. در ایران نیز مشاغل مربوط به شبکه بیشترین درآمد را در بین مشاغل مربوط به فناوری اطلاعات دارا هستند و تقریباً تمامی متخصصانی که در زمینه شبکه فعالیت دارند جذب بازار می‌شوند. ایساتیس نت به دلیل ارتباط بسیار خوبی که با سازمان‌های مختلف دارد با تأسیس دپارتمانی فعال تمامی فارغ التحصیلان دوره‌ها را به صنایع، شرکت‌ها و سازمان‌های متقاضی نیروی متخصص شبکه معرفی می‌نماید.

توصیه و پیشنهاد ایساتیس نت

با گذراندن تنها یک دوره از سیسکو (دوره CCNA) شانس شما برای ورود به بازار کار کمتر است چون CCNA اولین دوره از مدارک سیسکو بوده و مباحث اولیه و اصولی سیسکو بر اساس سرفصل‌های رسمی آن آموزش داده می‌شود. شما می‌توانید با گذراندن دوره‌های حرفه ای تر سیسکو مثل CCNP و CCIE شانس خود را برای کسب موقعیت شغلی بهتر و مناسب تر بیشتر نموده و در صورتی که شاغل هستید با کسب مدارک حرفه ای تر سیسکو پیشرفت خود را تسهیل کنید.

اگرچه MCSE تقریباً دوره ای کامل و اساسی از دوره‌های مایکروسافت بوده و طی ۲۴۰ ساعت و در حدود شش ماه آموزش داده شده و گذراندن آن به صورت مستقل برای ورود به بازار کار کافی است اما با گذراندن دوره‌های تکمیلی و تخصصی تر مثل TMG، Exchange، SQL، CRM، Lync و ... می‌توانید دانش خود را بالاتر برده و با پربارتر شدن رزومه‌ کاری شانس خود برای ورود به بازار کار را افزایش دهید.

بنابراین پیشنهاد می‌شود بعد از دوره Network Plus، دوره MCSE و CCNA را بیاموزید تا علاوه بر آشنایی با تنظیمات تجهیزات سیسکو، با سیستم عامل ویندوز سرور مایکروسافت نیز آشنا شده و بر تنظیمات، ویژگی‌ها و بخش‌های مختلف آن مسلط شوید. با داشتن دو مدرک از دو گرایش اصلی شبکه شانس بیشتری برای ورود به بازار کار خواهید داشت. با توجه به تجارب به دست آمده، بهترین توصیه و پیشنهاد کارشناسان ایساتیس نت این است که دانش پذیران عزیز هر دو دوره را همزمان ثبت نام و شروع نموده و یا پس از پاس نمودن دوره نتورک پلاس، دوره MCSE مایکروسافت را آغاز و پس از گذشت حدود یک چهارم از ساعات و سرفصل‌های MCSE به صورت همزمان دوره CCNA را شروع نمایند.

نسخه ی قابل چاپ
نویسنده: admin بازدیدها: 1 666 نظرات: 0

File engine/modules/thanks.php not found.

فرم ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
 
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *

کمک مالی به سایت

zarinpal

ساماندهی پایگاه های اینترنتی

logo-samandehi

تاییدیه زرین پال

رمزینه

  My QR-Code

ابر برچسب ها

تقویم

<    «  مرداد 1397  »    >
شیدسچپج
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

آخرین مطالب

برترین مطالب

مطالب تصادفی

نظرسنجی

نظر شما در مورد محتوای سایت چیست؟


چارت دوره های سیسکو

چارت دوره های مایکروسافت

چارت دوره های میکروتیک

چارت دوره های لینوکس

چارت دوره های جونیپر

رتبه سایت و سئو

لوگوی حمایت از سایت

آمار

آمار مطالب یک ساعت پیش: 0
امروز: 0
این ماه: 0
کل: 13
کل نظرات: 4
آمار کاربران یک ساعت پیش: 0
امروز: 0
این ماه: 0
کل: 2
بن شدگان: 0
جدیدترین عضو: mojtaba
Mostafa Rastin Real Time Analytics