معرفی دوره های لینوکس

با توجه به نقشه راه دریافت مدارک لینوکس موجود در سایت اولین قدم برای آغاز دوره‌های لینوکس مدرک LPIC 1 می‌باشد. لینوکس یک سیستم عامل آزاد و متن باز است که تحت مجوز GNU/GPL منتشر شده است. متن باز به این معنی که هر شخصی آزاد است تا از آن استفاده کند، آن را تغییر دهد و حتی می‌تواند آن را دوباره توزیع کند. لینوکس در سال ۱۹۹۱ در دانشگاه هلسینکی فنلاند توسط یک دانشجوی جوان به نام لینوس تروالدز نوشته شد. تروالدز در اصل با Minix کار می‌کرد، اما تصمیم گرفت تا سیستم عاملی دلخواه خود و بر اساس UNIX خلق کند و این ماجرا با انتشار نسخهٔ 0.02 در سال ۱۹۹۱ توسط او آغاز شد که در زمان نوشتن این مقاله آخرین نسخهٔ پایدار آن 2.6 می‌باشد. لینوس ترووالدز طی یک نامهٔ الکترونیکی خبر نوشتن سیستم عامل متن باز خود را اعلام کرد، طولی نکشید که صدها نفر از سراسر دنیا خواهان کار با این سیستم عامل متن باز (Open Source) که به UNIX شباهت داشت شدند و شروع به توسعهٔ ان کردند.

امروزه توزیع‌های فراوانی از لینوکس و جود دارد که از هسته و نرم افزارهای آزاد (Free Software) همراه هسته تشکیل می‌شوند. همهٔ این توزیع‌ها از یک هستهٔ واحد به نام لینوکس استفاده می‌کنند. اگر بخواهیم دقیق تر توضیح بدهیم، لینوکس یکسری کد است و ارتباط بین سخت افزارها و نرم افزارها را برقرار می‌کند و یک توزیع لینوکس شامل هسته و تعداد زیادی نرمافزار متن باز می‌باشد مانند توزیع‌های ردهت (Redhat)، دبیان (debian)، اسلاکویر (Slackware) وجینتو (Gentoo). شایان ذکر است که امروزه برای راحتی به توزیع‌های لینوکس همان لینوکس گفته می‌شود که البته صحیح آن گنو/لینوکس می‌باشد، چرا که بیشتر نرم افزارهای استفاده شده در این توزیع‌ها تحت مجوزهای گنو انتشار یافته‌اند، بنابراین از این پس هر جا که از لینوکس نام می‌بریم منظورمان همان توزیع‌های گنو/لینوکس است مگر ان که صریحاً به هستهٔ لینوکس اشاره کنیم.


لینوکس سیستم عامل قرن ۲۱

در ابتدای اشاره کردیم که گنو/لینوکس یک سیستم عامل متن باز(Open Source) است. متن باز بودن گنو/لینوکس باعث شده تا عدهٔ فراوانی از سرتاسر جهان توسط اینترنت گردهم آمده و برروی این سیستم عامل کار کنند، نتیجهٔ این گردهم آیی سیستم عاملی قدرتمند با ویژگی‌هایی منحصر به فرد شده که علاوه بر رایگان بودن و متن باز بودن ویژگی‌های بسیاری دارد که باعث شده تا لینوکس که در ابتدا در محیط‌های دانشگاهی و آکادمیک بزرگ شده حالا دیگر پا به عرصهٔ تجارت و دولت بگذارد تا جایی که دولت‌های بزرگ اروپا مانند آلمان و اسپانیا سیستم عامل ملی خود را لینوکس اعلام کنند و البته نه تنها دولت‌ها بلکه نهادها و وزارت خانه‌های بسیاری سیستم عامل نهاد یا وزارت خانهٔ خود را به لینوکس تبدیل کرده‌اند مانند وزارت دفاع آمریکا، ادارهٔ پست آمریکا، نیروهای مسلح ترکیه ‌یا حتی در ایالت کالیفرنیای امریکا نیز برای اداره‌ امور از این سیستم عامل استفاده می‌شود. شاید برای شما این پرسش مطرح شده باشد که این ویژگی‌های لینوکس چیست که این گونه همگان را به سوی لینوکس جذب کردهاست. در اینجا برخی از ویژگی‌های لینوکس را ذکر می‌کنیم:


1. هزینه

گنو/لینوکس یک سیستم عامل رایگان است، البته توزیع‌هایی هم وجود دارد که به صورت تجاری ارائه می‌شوند اما قیمت آن‌ها همواره کمتر از سیستم عامل‌های تجاری مانند مایکروسافت ویندوز یا UNIX است، البته این نکته نیز گفتنی است که اغلب توزیع‌های تجاری لینوکس را نیز می‌توان به صورت رایگان از اینترنت دریافت (Download) کرد و حتی برای دوستانتان نیز می‌توانید کپی کنید اما این نسخه‌هایی که بابت آن‌ها پولی پرداخت نشده، دارای خدمات پشتیبانی یا کتابچهٔ راهنما نیستند. پایین بودن هزینه‌های گنو/لینوکس یکی از عواملی است که دولت‌های بسیار و شرکت‌های بزرگ را واداشته تا این سیستم عامل را سیستم عامل رسمی خود اعلام کنند.


2. امنیت و پایداری

لینوکس با توجه به ساختار خود سیستم عاملی است امن و پایدار، پایداری لینوکس را مدیون روش صحیح استفادهٔ آن از سخت افزار هستیم که این خصلت را از UNIX به ارث برده و امنیت آن را علاوه بر ساختار صحیح مدیون متن باز (Open Source) بودن آن هستیم. متن باز بودن بودن باعث شده تا در صورت مشاهدهٔ کوچک‌ترین مشکل در هسته ‌یا نرم افزارهای جانبی در چند ساعت یا حد اکثر چند روز توسعه دهندگان و برنامه نویسان ضعف و مشکل را حل کرده و راه حل را در اختیار عموم کاربران قرار دهند. اینگونه است که گنو/لینوکس در پایداری و امنیت به‌ یک افسانه تبدیل شده است و جز ایمن‌ترین و پایدارترین سیستم عامل‌های جهان به شمار می‌رود.

موضوع پایداری و امنیت در حوزهٔ سرورها و شبکه بسیار مهم است تا جایی که لینوکس بیش از 30 در صد از سرورهای جهان را شامل می شود و 70 در صد دیگر شامل SCO UNIX و SUN UNIX و IRIX و HP-UX و FreeBSD ودیگر یونیکس‌ها و Apple Mac و در صدی هم ویندوز می‌شود و با توجه به تعدد این سیستم‌ها می‌بینیم 30 درصد خود رقمی قابل توجه است. باید خاطر نشان کنیم که تا به حال برای لینوکس هیچ ویروسی که برای ویندوز مایکروسافت وجود دارد نوشته نشده است و برای نرم افزارهای مدیریت ایمیل یا جستجوی وب (Browser) آن هم ویروسی شناسایی نشده و برعکس IE ویندوز که همواره باید برای آن وصله (Patch) های امنیتی دانلود کرد برای مورورگر های لینوکس بعد نیازی به تلف کردن وقت با این کارها نیست.


3. نیازهای سخت افزاری اندک

گنو/لینوکس به دلیل ساختار هستهٔ مناسب و تعدد توزیع‌ها می‌تواند با حداقل امکانات سخت افزاری به خوبی کار کند تا جایی که حتی توزیع‌هایی وجود دارد که بدون وجود هارد دیسک برروی سیستم و یا با حافظه (RAM) معادل 16 مگابایت می‌تواند سیستم شما را راه اندازی کند.


4. تنظیم و شخصی سازی

گنو/لینوکس را می‌توان با رابط خط فرمان (Command Line Interface) همانند MS-DOS و یا با رابط گرافیکی مانند ویندوز مایکروسافت یا Apple Mac اجرا و استفاده کرد. دردسرهای معمول تنظیم و شخصی سازی میز کار با وجود محیط‌های گرافیکی مختلف مانند کی دی ای (KDE) یا گنوم (GNOME) از بین رفته و شما می‌توانید از ده‌ها محیط گرافیکی گنو/لینوکس حداکثر بهره را ببرید. محیط‌های گرافیکی گنو/لینوکس با هدف رفع نیاز کاربران و به صورت متن باز بوده و توسط گروه بزرگی از برنامه نویسان در خلق شده و در حال توسعه هستند، شما می‌توانید باتوجه به شرایط سخت افزاری و سلیقهٔ خود از هر کدام از این محیط‌های گرافیکی بهره برده و بر اساس نیاز تنظیم کنید.


5. آزادی

لینوکس یک سیستم عامل آزاد است، شما می‌توانید با در دست داشتن کدهای منبع آن که برنامه نویسان و خالقین لینوکس در اختیار شما قرار می‌دهند مطابق میل خود تغییر و توسعه دهید، کافیست شما به زبان‌های C و ++C و اسمبلی آشنا باشید، حالا می‌توانید توزیع خود را داشته منتشر کنید، حتی برای کاربران غیر فنی که به این زبان‌ها اشنایی ندارند ابزارها و توزیع‌هایی معرفی می‌شود تا با حداقل دانش برنامه نویسی به انتشار توزیع مخصوص خود بپردازند. این آزادی در تغییر و توزیع مجدد با در دست داشتن کدهای منبع باعث رواج هر چه بیشتر گنو/لینوکس شده تا جایی که شما می‌توانید برای هر کاربردی یک لینوکس بیابید! برای نمومنه لینوکسی فقط برای کارهای وب وجود دارد و لینوکسی دیگر فقط برای پخش مولتی مدیا و یا لینوکسی برای شبکه. البته آزاد بودن گنو/لینوکس باعث پیشرفت این سیستم عامل تا جایی است که دولت‌هایی مانند چین تصمیم به نوشتن توزیع مخصوص به خودشان گرفته‌اند که کاملاً با ویژگی‌های زبان آن‌ها سازگاری دارد در صورتی که این موضوع در سیستم عامل‌های غیرآزاد (Free) و متن باز مسلماً میسرنمی‌شد.


کاربردهای لینوکس

گنو/لینوکس را می‌توان از میز کار دانش آموزان دبستان در اسپانیا تا ماهواره‌های کوچک در فضا یافت! از آن جایی که لینوکس یک سیستم عامل ذاتاً چند کاربره (Multi User) و چند کاره (Multi Task) است [به این معنی که در یک لحظه بیش از یک کاربر می‌تواند با ان کار کند و بیش از یک برنامه را اجرا می‌کند.] و در کنار این دو مزیت سیستم عاملی پایدار و امن است می‌تواند گزینه ای مناسب برای سرویس دهنده‌های شبکه باشد، در حال حاضر اغلب شبکه‌های بزرگ و معتبر از سیستم عامل لینوکس به عنوان سرویس دهندهٔ اصلی خود استفاده می‌کنند. حتی سرویس دهنده‌های سایت hotmail بعد از کرک‌های متناوب از سوی مهاجمین به جای ویندوز مایکروسافت از لینوکس برای مدتی استفاده کرد تا بتواند در مقابل کرک‌های مداوم مهاجمان دوام بیاورد. البته شرکت بزرگ IBM نیز محصولات سرویس دهندهٔ خود را مانند سرورهای وب و شبکه با سیستم عامل لینوکس می‌فروشد.

البته کاربرد لینوکس به سرویس دهنده‌ها ختم نمی‌شود بلکه آن را می‌توان بر روی تقریباً هر ابزاری نصب کرد! آخرین مدل‌های گوشی موبایل در کره به جای سیستم عامل‌های قبل از گنو/لینوکس استفاده می‌کند، در هند لینوکس به عنوان سیستم عامل کامپیوترهای دستی (Handheld) یا PDA استفاده می‌شود. در ژاپن شرکت سونی در لوازم صوتی و تصویری خود از گنو/لینوکس استفاده می‌کند، خلاصه هر کجا به‌یک سیستم عامل احتیاج هست می‌توان از لینوکس استفاده کرد و اگر لینوکس برای آن کار مناسب نباشد جامعهٔ توسعه دهندهٔ لینوکس برای آن کار توسعه می‌دهند. البته میز کار کاربران معمولی را فراموش کردیم، همان طور که در بالا گفتیم با توجه به توزیع‌های متفاوت و محیط‌های گرافیکی بسیار زیاد برای کار با لینوکس امروزه دیگر این سیستم عامل یک سیستم عامل حرفه ای نیست بلکه‌ یک سیستم عامل حرفه ای و خانگی شده است. 

شما می‌توانید در خانه به شنیدن موسیقی یا تماشای فیلم بپر دازید یا کارهای خود را مدیریت کنید یا در اینتر نت به گشت و گذار بپردازید یا با دوستتان یک گپ (Chat) اینترنتی بزنید و یا می‌توانید در خواست مرخصی خود را با برنامه‌های لینوکسی تایپ کنید و به مدیر خود بدهید! و البته اگر شما یک برنامه نویس کنجکاو هستید یا برنامه نویس وب،‌ گنو/لینوکس بهشت شماست!! البته از دیگر کاربردهای لینوکس استفاده از ان به عنوان سرور اشتراک فایل بجای سیستم عامل گران قیمت ویندوز NT مایکروسافت است که این کار را سامبا (Samba) که‌یک برنامهٔ اشتراک گذاری فایل است برایتان انجام می‌دهد. البته می‌توانید به عنوان یک سرور SQL قدرتمند که به وسیلهٔ پایگاه‌های داده ای متن بازی که همراه گنو/لینوکس عرضه می شوندمانند MySQL یا PostgreSQL به رفع نیاز پایگاه داده خود بپردازید.


نسخه ی قابل چاپ
نویسنده: admin بازدیدها: 5 817 نظرات: 1

File engine/modules/thanks.php not found.
7 فروردین 1397 23:40
نام کامل:
تاریخ عضویت: --
محل سکونت:
آیدی یاهو: {yahoo}

Pasrickveima

گروه کاربری: میهمان | تعداد مطالب: 0 | تعداد نظرات: 0

فرم ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
 
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *

کمک مالی به سایت

zarinpal

ساماندهی پایگاه های اینترنتی

logo-samandehi

تاییدیه زرین پال

رمزینه

    My QR-Code

ابر برچسب ها

تقویم

<    «  خرداد 1397  »    >
شیدسچپج
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

آخرین مطالب

برترین مطالب

مطالب تصادفی

نظرسنجی

نظر شما در مورد محتوای سایت چیست؟


چارت دوره های سیسکو

چارت دوره های مایکروسافت

چارت دوره های میکروتیک

چارت دوره های لینوکس

چارت دوره های جونیپر

رتبه سایت و سئو

لوگوی حمایت از سایت

آمار

آمار مطالب یک ساعت پیش: 0
امروز: 0
این ماه: 0
کل: 13
کل نظرات: 4
آمار کاربران یک ساعت پیش: 0
امروز: 0
این ماه: 0
کل: 2
بن شدگان: 0
جدیدترین عضو: mojtaba
Mostafa Rastin Real Time Analytics