صفحه اصلي > مجازی سازی - Virtualization / VCP / VDI > معرفی دوره های مجازی سازی

معرفی دوره های مجازی سازی


19 آذر 1395, 19:35. نويسنده: admin


مجازی سازی يکی از تکنولوژی های نوظهور در دنیای فناوری اطلاعات می باشد، دانش و تکنیکی که با استفاده از آن می توان بر بسیاری از مشکلات و موانع موجود در عرصه زیر ساخت ها (نرم افزاری و سخت افزاری) فائق آمد و راه را برای توسعه پایدار و به وجود آوردن شرایط مناسب برای کسب و کار به بهترین نحو فراهم آورد. کاربردهای مجازی سازی (Virtualization) آنچنان گسترده است که نه تنها متخصصان و کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات  بلکه بسیاری از افراد در رشته های غیر مرتبط با کامپیوتر و فناوری اطلاعات  نیز از آن بهره مند می گردند. مجازی سازی فناوري است که به کمک آن مي‌توان اجزاء فيزيکي يک رايانه را به کمک نرم افزار، مورد اشتراک تعداد بسیاری سیستم عامل قرار داد که همگی آنان در یک لحظه و به طور همزمان روشن و قابل استفاده و در حال کار باشند.

در مجازي سازی محيطي براي استفاده و دستيابي به واقعیتی که به صورت مجازی سازی شده برای شما طراحی شده است ارائه مي شود. مجازی سازی تکنولوژی است که به واسطه کارکرد و منطق خاصی که در طراحی خود دارد واقعی به نظر نمی رسد ولی دارای کارکردی واقعی است. اگر شما فرآیند مجازی سازی را شروع نکرده اید یا به طور کامل محیط فناوری اطلاعات  را مجازی نکرده اید به شما پیشنهاد می کنم که مراحل زیر را انجام دهید تا بدانید چه زمانی باید این تغییر را انجام دهید.


مرحله 1: درک منافع ناشی از فرآیند مجازی سازی

شما نمی خواهید که این فرآیند را بدون درک علت این کار انجام دهید. بسیاری از ما این فرآیند را مانند مجازی سازی در مورد یک مدیر، رئیس، VP یا CIO می دانیم. حتی اگر شما مجبور نباشید که این کار را انجام دهید باید بتوانید به سوال "چرا" پاسخ دهید. در بخش زیر فهرستی از دلایل وجود دارد که نشان می دهد چرا اکثر مدیران کامپیوتری مجبور هستند با فرآیند مجازی سازی سرورهای خود کنار آیند.

 • حفظ زمان: مدیریت سرورهای مجازی روی سرورهای فیزیکی می تواند تأثیر زیادی در صرفه جویی در وقت داشته باشد.
 • صرفه جویی در هزینه: هر طور که آن را ارزیابی کنید در می یابید که فرآیند مجازی کردن به عنوان یک طرح مقرون به صرفه و کم هزینه تلقی می شود. با گذاشتن وقت کمتر برای مدیریت پول بیشتری پس انداز می شود، از طرفی نیاز به فراساختار و انرژی کاهش می یابد.
 • تسهیل مدیریت: فرآیند مجازی سازی، کاربرد ویژگی های پیشرفته از جمله بهینه سازی منابع، قابلیت دسترسی بیشتر و ثبت لحظه ای عملیات سرورها را قادر می سازد.
 • نجات از بحران: داشتن یک طرح واکنشی در مقابل خطر نرم افزاری و سخت افزاری برای ادامه تجارت لازم است. مجازی سازی باعث استقلال سخت افزار شده و زمان بازیابی را کاهش می دهد.

مرحله 2: ارزیابی یک راه حل مجازی سازی

امروزه راه حل های مجازی سازی بیشتری قابل دسترس است. علاوه بر نرم افزار Vmware vsphere  شما می توانید Microsoft Hyper-v یا xen/citrix را ارزیابی نمایید. اگر شما تصمیم بگیرید یکی از آنها یا همه آنها را بررسی کنید ممکن است با مشکل مواجه شوید. امروزه Vmware موقعیت برتری را در بازار مجازی سازی با بیش از 150000 مشتری به خود اختصاص داده است. زمانی که یک راه حل درست مجازی سازی برای شرکت انتخاب می کنید به موارد زیر توجه کنید:

 • جدیدترین یا ارزانترین راه حل را فقط به این دلیل که جدید است و هزینه کمتری دارد انتخاب نکنید.
 • به دنبال راه حلی باشید که برای مدت طولانی قابل کاربرد و موفق باشد و تضمین کند که فن آوری با کاربردهای بسیاری مورد تست و بررسی قرار گرفته است.
 • به دنبال راه حلی باشید که در محیط تولید فناوری اطلاعات  اثبات شده است.
 • به دنبال راه حلی باشید که قابل انعطاف بوده و نیازهای شرکت شما را تامین کند. به نظر بنده دو راه حل می تواند این نیازها را تأمین کند که عبارتند از:

VMware Esxi Free Edition

VMware Vsphere Platform

زمانی که این دو راه حل تاثیر خود را نشان می دهد هر دو به مدت طولانی در سازمان های تجاری مختلف بکار گرفته می شوند. تنها روش برای مجازی سازی این است که این راه حل ها را در شرکت خود امتحان کرده و سرورهای خود را با این دو روش تست کنید.


مرحله 3: اگر نرم افزارهای کاربردی با فرآیند مجازی سازی به خوبی عمل می کند آنها را مشخص کنید.

یکی از مهم ترین نگرانی های مدیران فناوری اطلاعات که هنوز سرورهای خود را مجازی نکرده اند این است که آنها باور می کنند که سیستم های آنها ممکن است به خوبی مجازی سازی نشود در حالیکه ممکن است موارد متعددی وجود داشته باشد که در آن این موضوع صدق کند. تعداد سرورهایی که نمی تواند مجازی شود بسیار کم است. در تجاربی که داشته ایم اگر شما سیستم را ارزیابی کنید، در تبدیل یک سرور فیزیکی به محیط مجازی مشکلی نخواهید داشت.

من به طور موفق سرور Citrix سرورهای Exchange و سیستم های گرافیک، سرورهای پایگاه داده ها را مجازی کرده ام. اگر شما از این نگران هستید که سرورهای مجازی شما نمی توانند عملکرد مورد نظر را اجرا کنند، از بازار VMware virtual Appliance دیدن کنید. این سیستم ها قبلاً ساخته و پیکره بندی شده و آماده استفاده می باشد.


مرحله 4: هزینه فرآیند مجازی سازی فراساختار سرور خود را ارزیابی کنید.

در مرحله 1 ذکر کردم که شما می توانید سرمایه شرکت خود را با مجازی سازی سرورهای خود پس انداز کنید. همان طور که همه ما برای شرکت های تجاری کار کرده ایم می دانیم که هدف همه آنها افزایش سود است. این بدان معناست که قبل از شروع هر فرآیند مجازی سازی هزینه ها و شرایط مالی را ارزیابی کنید. برای شرکت هایی که بازگشت سرمایه گذاری برایشان ارزش دارد فرآیند مجازی سازی همیشه اجرا می شود، اما سوال این است که چقدر طول می کشد که به بازگشت سرمایه گذاری  دسترسی یابیم.

زمانی که از من این سوال پرسیده شد به فکر محاسبه بازگشت سرمایه گذاری  افتادم و به شما توصیه می کنم بازگشت سرمایه گذاری  خود را محسبه کرده و سرورهای خود را مجازی نمایید و از ماشین حساب  VMwareبازگشت سرمایه گذاری کمک بگیرید. به عنوان مثال زمانی که این راه حل را انتخاب کردم متوجه شدم که با مجازی سازی 20 سرور فیزیکی و کاهش به 3 سرور توانستم 150 میلیون تومان پس انداز کنم. قدرت سخت افزار مربوطه، هزینه های خنک سازی و مشاوره در طی 3 سال حدود 450 میلیون تومان بود. اگر شما سرورهای بیشتری داشته باشید پس پول بیشتری را پس انداز خواهید کرد. از طرفی دوره بازپرداخت یا زمان توقف در سرمایه گذاری برای 20 سرور یک ماه خواهد بود. حتی اگر شما از اعداد استفاده نکنید باور دارم که پس انداز پول از طریق مجازی سازی مشخص خواهد بود. فرآیند مجازی سازی به شرایط زیر نیاز دارد:

 • سرورهای کمتر
 • هزینه زیر ساختار کمتر، خنک سازی، UPS و ژنراتور
 • مصرف کمتر برق
 • فضای کمتر برای زیرساختار فناوری اطلاعات
 • زمان کمتر برای مدیریت و کنترل سرورها
 • واکنش سریعتر نسبت به نیازهای تجاری

 • اگر شما سیستمی را نصب کنید که تمام این شرایط بالا را داشته باشد سریعاً هزینه خود را در می آورید. این همان چیزی است که من به آن آسودگی می گویم. یکی از نکات مهم، مقایسه قیمت ها در میان فروشندگان محصولات مجازی سازی است. بعضی از فروشندگان مثل مایکروسافت و سیتریکس راه حل های خود را به طور رایگان در اختیار مشتریان قرار می دهند. ما می دانیم که هر راه حلی که شما به آن اعتماد دارید می تواند رایگان باشد. این فروشندگان روی قیمت های ساده قیمت شکنی کرده و هزینه های سیستم های مدیریتی را افزایش می دهند. VMware روشی را برای مقایسه هزینه هر سیستم ارائه داده است.


مرحله 5: زمان و مهارت لازم برای مجازی سازی زیرساختار سرور خود را ارزیابی کنید.

نمی خواهم زمان و مهارت لازم برای ایجاد یک محیط مجازی را بی ارزش کنم. بسته به موقعیت طرح این کار می تواند سریعتر انجام شود. اگر قرار بود من زمان یادگیری VMware Vsphere را ارزیابی کنم و 20 سرور فیزیکی را با سیستم نمونه به 2 یا 3 سرور VMware ESxi کاهش دهم مانند این عمل می کردم:


در مورد VMware Vsphere از طریق خواندن، آموزش تصویری یا کلاس های VMware در یک هفته اطلاعاتی را بدست آورید.

نرم افزار VMware Vsphere را در یک روز پیکربندی و نصب کنید.

سرورها را با استفاده از مبدل VMware تست کنید.

تمام 20 سرور فیزیکی را به سرورهای مجازی تبدیل کرده و تعداد آنها را به 3 برسانید.

سه روز عملیات جداسازی را انجام می دهم.

کل زمان صرف شده برای جابجایی کامل دو هفته است.

 • این فقط یک تصمیم به فرضیات ساخته شده است. همان طور که می دانید یادگیری در مورد فرآیند مجازی سازی از طریق نصب فراساختار، پیکربندی، تبدیل 20 سرور به 3 سرور در عرض 2 هفته سرمایه گذاری نسبتاً کمی از نظر زمان است. که باعث سود بسیار و سرعت بالای بازگشت سرمایه گذاری برای شرکت شما می شود. بخاطر داشته باشید که VMware ESxi یکی از راه حل های مناسب است که بهینه سازی سرور را موجب می شود که در نتیجه زمان راکاهش می دهد. زمانی که آماده شدید می توانید به مرحله بعدی بروید: مجازی سازی فقط برای شرکت های بزرگ نیست. شکی نیست که شما باید سرورهای خود را مجازی سازی کنید. من معتقدم زمان مجازی سازی فرا رسیده است اما شما باید از شرکت خود شروع کنید و قبل از هر تصمیمی از 5 مرحله ذکر شده پیروی کنید.

بازگشت