صفحه اصلي > امنیت - Security / ُSecurity Plus / CEH / PWK > معرفی دوره های امنیت شبکه

معرفی دوره های امنیت شبکه


19 آذر 1395, 14:46. نويسنده: admin


با توجه به پیشرفت علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات و در پی آن گسترش روز افزون استفاده از تکنولوژی اطلاعات، جهان به سوی بکارگیری هر چه بیشتر این تکنولوژی پیش می‌رود که از پیامدهای بارز آن می‌توان به پروژه‌های دولت الکترونیک و بانکداری الکترونیک اشاره نمود، تا جایی که امروزه اکثر شرکت‌ها و سازمان‌های فعال، به تکنولوژی اطلاعات رو آورده و همگام با آن پیش می‌روند. از آنجا که هر روزه به تعداد افراد باهوش و مخرب که سعی در استفاده سوء از تکنولوژی اطلاعات دارند افزوده می‌گردد، موفقیت استفاده از تکنولوژی اطلاعات منوط به پیشرفت همزمان امنیت تکنولوژی اطلاعات می‌باشد. برای مقابله با این افراد نفوذگر و Hacker، مهم‌ترین امر کشف راه های نفوذ به شبکه و سپس به کارگیری روش‌های جلوگیری از آن می‌باشد.

آزمون +Security کامپتیا با هدف آموزش مبانی امنیت به کلیه متخصصین فناوری اطلاعات ایجاد گردیده است. یکی از نقاط تمرکز دوره بر روی واژگان و اصطلاحات فنی امنیت و همچنین آشناسازی متقاضیان با انواع تهدیدات امنیتی سیستم‌ها می‌باشد. بسیاری از مدارک بین المللی، +Security را به عنوان پیشنیاز مدارک خود و برخی آن را به جای یک آزمون در سری آزمون‌های خود محسوب می‌نمایند. به عنوان مثال مدرک +Security به عنوان یکی از آزمون‌های انتخابی در سری MCSE 2003/MCSA 2003 در گرایش امنیت توسط مایکروسافت پذیرفته می‌گردد.

آزمون و مدرک بین المللی CEH مخفف Certified Ethical Hacker متعلق به EC-Council یا International Council of Electronic Commerce Consultants می‌باشد. این سازمان که در نیویورک آمریکا قرار دارد شامل گستره وسیعی از اعضا در سراسر دنیا می‌باشد. تأسیس این سازمان با استناد به این واقعیت صورت گرفته است که دنیای فناوری اطلاعات به سوی تجارت الکترونیک در حال حرکت می‌باشد و لذا مدارک و دوره‌های EC-Council نیز بر اساس ترکیب تجارت و آموزش تکنیکال و ایجاد بستر مناسب جهت دستیابی به یک کسب و کار موفق بنا نهاده شده است.

این مدارک بر اساس ابعاد انکار ناپذیر e-business از جمله open standards, scalability, availability و security ایجاد گردیده و این سازمان نماینده شرکت‌های بزرگی از جمله Microsoft، IBM، Xerox، SONY، Motorola، Quantum، Cisco و Verizon می‌باشد. در حقیقت EC-Council در دنیای صنعت صدای جهانی متخصصین تجارت الکترونیک بوده و در این راستا گام بر می دارد. در دنیای صنعت صدای جهانی متخصصین تجارت الکترونیک بوده و در این راستا گام بر می‌دارد

شرکت EC-Council با ارائه مدرک Certified Ethical Hacker - CEH یا مدرک هکرهای قانونمند، متخصصینی را تربیت می‌نماید که با روش‌ها و ابزارهای مختلفی که در عملیات Hacking مورد استفاده قرار می‌گیرند آشنا شده و با تکیه بر آن، سیستم امنیتی موجود را بررسی و کلیه متدولوژی‌های تعیین وضعیت امنیت یک سازمان را توسط تست‌های نفوذ به کار بسته و وضعیت ایمنی شبکه یک سازمان را تعیین می‌نمایند.

انجام تست‌های نفوذ با هدف ایجاد ایمنی، طبق درخواست سازمان‌ها و توسط متخصصین و هکرهای قانونمند، کاملاً قانونی بوده و جزء نیازهای اساسی هر سازمان و سیستم اطلاعاتی می‌باشد. مدرک CEH با استفاده از روش معکوس سایر دوره‌ها، روش‌های دفاعی را عمیقاً با استفاده از حمله به سیستم‌ها مورد بررسی قرار می‌دهد. این مدرک یکی از معتبرترین مدارک بین المللی در جامعه Security می‌باشد.

دوره‌های تست نفوذ شبکه با دوره CEH آغاز می‌شود. افراد در دوره CEH با مفاهیم و تکنیک‌های نفوذ آشنا می‌شوند و می‌توانند یک شبکه را ارزیابی امنیتی کنند. در ادامه افراد باید دوره PWK را بگذرانند تا با مباحث پیشرفته تست نفوذ از قبیل دور زدن آنتی ویروس، کار کردن با Exploit ها، ساختن Shell code و بسیاری از مطالب دیگر آشنا می‌شوند. برای ادامه این دوره اموزشی افراد می‌توانند دوره‌های Wireless Pentest و Network Pentest را بگذرانندتا به صورت جزئی تر با حملات لایه‌های مختلف مدل OSI آشنا شوند.


بازگشت